Drewniane elementy aranżacji wnętrz występują w naszych mieszkaniach od zawsze. Drewniane podłogi, fornirowane meble, drewniane belki stropowe, drzwi, okiennice, stoły, krzesła itd.itp. znamy z naszych rodzinnych domów. Przez wiele lat królowały w naszych domach także boazerie. Całe mieszkania, czasami nawet łącznie z sufitami, zabudowane były drewnianymi deseczkami, klepkami, płytami. Brrr.

Dzisiaj drewno wróciło na ściany. Ale na szczęście nie jako boazeria, ale w zupełnie innej, dużo ładniejszej odsłonie. Kilka przykładów, które moim zdaniem wydają się ciekawe.

STARE, ODZYSKANE DESKI

Bardzo ładnie na ścianach prezentują się stare, odzyskane deski. Mają swoją historię, swój czas za sobą. Odnowione, impregnowane i przerobione do łatwego montażu, dodają wnętrzu klimatu, uroku i wyjątkowości. Trudno bowiem o dwie identyczne deski. Mogą być odbarwione na szare odcienie , przyciemnione lub naturalne. Pasują do wnętrz skandynawskich, do szarości, do wnętrz w lekko rustykalnym stylu. Dobrze komponują się z meblami wykonanymi w podobnej technologii. Żeby nie przesadzić  powinny stanowić motyw, na jednej ścianie lub powtórzony le w większej odległości.

ŚCIANY Z MAŁYCH DESECZEK

To wyjątkowo ciekawe rozwiązanie dla dużych, pojedynczych ścian, w salonie sypialni, przedpokoju. Mamy możliwość ułożenia ich z pojedynczych elementów, mozaiki lub z paneli złożonych z pewnej kompozycji. Występują w przeróżnych rozwiązaniach. W postaci podłużnych klepek, kwadratowych kubików 3d lub płaskich, w różnych odbarwieniach kolorystycznych. Wykonane z różnych gatunków drewna. Są bardzo mocno widoczne w mieszkaniu, stanowiąc często główny element jego aranżacji.

DREWNO – JODEŁKA, DESKI, FORNIR

W niektórych aranżacjach ciekawym rozwiązaniem jest przeniesienie drewna podłogowego, paneli  czy też forniru na  ścianę. Albo w tym samym układzie albo w w zmniejszonych wymiarach deski. Duże deski przeniesione na ścianę ocieplą wnętrze, za to mniejsze ułożone w postaci jodełki dodadzą wnętrzu elegancji. To dobre rozwiązania dla ścian w sypialni lub dla niedużych pojedynczych ścian np. przedpokoju, łazienki.  Można je zastosować jako element dekoracyjny na jednej ze ścian, ale też wykorzystać jako motyw przewodni dla całego mieszkania.

 

PANELE, SYSTEMY ŚCIENNE, KOREK

Jeżeli nie drewno, to może jego imitacja.  Tutaj mamy spore możliwości. Panele ścienne laminowane, winylowe, płyty dekoracyjne itp. Ich montaż jest prosty i wygodny. Czasami możliwy nawet na poprzedniej okładzinie. Produkowane są w różnej kolorystyce, wzornictwie i w różnych wymiarach. Są trwałe, odporne na wilgoć, często niepalne, izolują akustycznie, trudniej je zarysować, łatwo czyścić.  Sprawdzą się szczególnie w miejscach publicznych, na dużych powierzchniach. Świetnym rozwiązaniem są także panele korkowe. Występują w postaci paneli różnych wymiarów i kształtów. Są odbarwiane na różne odcienie. Mają włąściwości akustyczne, są miękkie, łatwe w montażu i można do nich przypinać notatki 😉

 

Możliwości aranżacji ścian jest wiele. Może warto skorzystać z jednej  z drewnianych propozycji. Drewno lub jego imitacje to sprawdzony i też zawsze modny sposób.

Magdalena Gackowska