POMARAŃCZOWY – KOLOR MIESIĄCA – listopad 2017

Postanowiłam troszkę opowiedzieć Wam o kolorach. W kategorii KOLORY, pojawią artykuły związane z kolorem we wnętrzach lub kolorem w podróżach. Będę m.in. co miesiąc wrzucała po jednym, dedykowanym danemu miesiącowi. Dzisiaj zacznę od tego najbardziej dla listopada popularnego, czyli pomarańczowego.

Kolor pomarańczowy pojawia się zupełnie naturalnie, właśnie w listopadzie. Nie tylko ze względu na Halloween, ale także zwyczajnie dlatego, że dynie w tym miesiącu są po prostu już zebrane i dostępne w różnych rozmiarach, gatunkach, kształtach. Na drzewach albo pod nimi, coraz więcej pomarańczowych liści. A my wszyscy z zimnych stref klimatycznych zaczynamy rozmyślać o słońcu. I ten pomarańczowy kolor próbuje nam je przypomnieć.

Pomarańczowy powstaje z połączenia czerwonego i żółtego. Jest tym samym barwą ciepłą i przytulną. Jego słoneczne odcienie powodują, że jest radosny, a domieszka czerwonego, że jest energetyczny, ożywczy. Jest odcieniem pogodnym, a wiec sprzyja pozytywnemu myśleniu, kreatywności, dodaje energii do działania.

Występuje w prawdopodobnie nieskończonej ilości odcieni, a te najbardziej i najpowszechniej nam znane nawiązują do wspomnianych wcześniej dyni (i tu już jest ich kilka), kurkumy, pomarańczy, czerwonej pomarańczy, wszelkich odcieni jesiennych liści, szafranu, ochry, terakoty itp.

Pomarańczowy, jest kolorem odważnym. Jest wyraźny i mocny w odbiorze, czyli trzeba umieć skomponować go z wnętrzem. Nie wszędzie będzie pasował i nie zawsze będzie dodawał ciepła wnętrzu. Jeśli przesadzimy lub skomponujemy niewłaściwie, przytłoczy i zmęczy. To ciepły, przytulny kolor, wzmacniający kreatywność.

Z jakimi kolorami możemy więc połączyć odcień pomarańczy?

Bezpiecznym zawsze jest kolor szary, czarny, grafitowy. Ciepły odcień dyni będzie stanowił wyraźny akcent, zaznaczał charakter wnętrza i dodawał stylu.

W połączeniu ze zgaszonymi odcieniami niebieskiego, zielonego, zieleni butelkowej, ciemnej zieleni lasu, pomarańczowy nada wnętrzu miękkości, ociepli je.

Najmniej wg mnie interesującym jest połączenie jakby „oczywiste” ? czyli pomarańczy z brązami i żółciami. Wnętrze staje się bardzo jednolite. Może i spójne, bo kolory są ściśle ze sobą powiązane, ale zwyczajnie … no powiem to… nudne ☹ Musimy wtedy zawalczyć chociaż akcentami, chociaż dodatkami, żeby wprowadzić jakiś ruch, ożywić pomieszczenie i dodać mu zwyczajnie uroku.

Czyli jak używać kolor pomarańczowy? Dla mniej odważnych polecam dodatki do wnętrz, dla odważniejszych częściowe aranżacje a dla zupełnie odważnych jako kolor bazowy.

DODATKI – AKCENT

W dodatkach możemy wykorzystać ten kolor  jako np. pomarańczową sofę, albo tylko położyć mniejsze pomarańczowe poduszki na naszym codziennym szarym narożniku. Możemy postawić lodówkę w tym odcieniu, albo położyć pomarańczowy pled. Takie rozwiązania dodadzą wnętrzu energii ale nie będą dominowały. Dosyć szybko będzie można je wymienić i wprowadzić do mieszkania wyciszenie.

WNĘTRZA

Pomarańczowy jako element aranżacji. Już nie jako akcent, ale jako część wyraźnie widoczna i raczej niezbyt szybko wymienialna. Tutaj powinniśmy wprowadzić ten kolor w wielu elementach i powtarzać go konsekwentnie. Możemy więc wykonać część zabudowy meblowej, do tego pomalować fragment ściany lub wstawić sofę i powiesić pomarańczowe zasłony. W tym odcieniu musi pojawić się już więcej elementów i muszą one spójnie współgrać ze sobą i pozostałymi barwami. I uwaga… nie możemy przesadzić. Jeśli przesadzimy, to dochodzimy do punktu kolejnego, czyli dominacji barwy.

DOMINACJA

O dominacji barwy, mówimy, gdy występuje ona w większości elementów. W zależności od odcienia dominacja wystąpi szybciej lub później. W przypadku pomarańczowego raczej szybciej. Dlatego wspomniałam wcześniej o niełączeniu z barwami pokrewnymi, bo tutaj już bardzo szybko ciepłe barwy zdominują wnętrze. Możemy jednak założyć, że właśnie tak ma być. Założyć, że pomarańczowy ma być kolorem bazowym, a cała reszta dodatkami, albo wręcz w ogóle nie wystąpić. To akurat najtrudniejszy sposób wykorzystania tego koloru. Powinniśmy umiejętnie wykorzystać różne odcienie tej barwy, różne materiały, sposoby ułożenia, ustawienia, tekstury, faktury itd., żeby całość wyglądała naprawdę dobrze.

 

 

Czyli pomarańczowy we wnętrzach? Tak, jak najbardziej. Szczególnie w szaro-bure listopadowe dni.

Magdalena Gackowska

  • zdjęcia: M.Gackowska, pinterest, instagram, HauteLook, POPSUGAR Home, Urban Outfitters, hgtv, en.paperblog.com, architectural digest,VKV Visuals, mydomaine.com, frameweb.com, Danielle D Rollins, POPSUGAR Home, Glowbal Collection, Blog Achados de Decoração, gallottiradice.it, spaceist.co.uk, loaf.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZapisF

Zapisz

Zapisz