PANTONE – KOLOR ROKU 2018 – ULTRA FIOLET

Pamiętacie utwór, który śpiewał Prince pt. „Purple rain”?

To mamy właśnie taki deszcz fioletu, zaplanowany na 2018 rok.  I to fioletu w jego najbardziej intensywnej odsłonie.

Kolor fioletowy, to naprawdę mocny akcent, czy motyw we wnętrzu, rzadki, ale to wcale nie oznacza, że niemożliwy. Zastosowanie go wymaga jednak umiejętności i pomysłu.

Kto z Was odważy się na fiolet w aranżacji wnętrz? ? Pokażę Wam, jak ja widzę tę barwę w aranżacji wnętrz.

 

FIOLETOWY – to kolor intensywny, mocny, wyraźny w odbiorze. Powstaje z połączenia barwy czerwonej i niebieskiej. Ze względu na trudności w pozyskaniu barwnika, przez wiele wieków był charakterystyczny dla królewskich i arystokratycznych dworów i wiązany był z władzą i przepychem. Dzisiaj kojarzy się z elegancją i dobrym gustem.

Wg psychologii kolorów, fioletowy wycisza i łagodzi stres. Jego intensywna barwa pobudza do działania, ale równocześnie daje poczucie bezpieczeństwa i poprawia koncentrację. Rozwija kreatywność i wyobraźnię.

Fioletowy z większą domieszką czerwonego jest kolorem silnym i uduchowionym, kolorem dającym pewność siebie i prestiż. Z większą domieszką niebieskiego staje się zimniejszy i może powodować uczucie samotności, skłania do refleksji i pobudza pracę mózgu.

Dlatego kolor ten, zaleca się do wszelkich kreatywnych pracowni, gabinetów, do sypialni, jadalni i reprezentacyjnych salonów.

Z JAKIM KOLOREM ŁĄCZYMY KOLOR FIOLETOWY

Ciemne, intensywne odcienie fioletu potrzebują kolorów tonujących – tła. Dobrze sprawdzą się z bladymi, pastelowymi odcieniami z tej samej palety, z odcieniami ciepłej bieli, z miętowymi, pastelowymi zieleniami, szarościami.

Zimniejsze, odcienie fioletu, z przewagą niebieskiego, warto ocieplić barwami żółtymi w odcieniach piasku, słomy, zachodzącego słońca, kremowymi bielami, zgaszonymi odcieniami różu czy pomarańczy.

Fioletowy możemy także zestawić z ciemniejszą gamą barw: ciemne zielenie, zgaszone, ciemne turkusy, grafit, czarny, granat nocy. To kolory świetnie nadające się do sypialni czy salonów.

 

DODATKI, AKCENT

Na początek i najprościej, wykorzystać kolor fioletowy w dodatkach. Jeśli się nam nie spodoba, zmęczymy się nim, przestanie być modny itp. możemy go łatwo wymienić. Jeśli jednak oswoimy się z fioletem, może stać się początkiem większej aranżacji. Można dołączać dodatki stopniowo, w coraz większych ilościach, aż dojdziemy do momentu, kiedy fioletowy stanie się kolorem głównym aranżacji. Akcentem mogą być zarówno poduszki, sofy, zasłony, jedna ściana, krzesło, szklane dodatki ale także np. drzwi wejściowe, wnętrze mebli kuchennych, czy sypialnianych, czy też sprzęt AGD.

KOLOR BAZA

Kolor fioletowy możemy wykorzystać we wnętrzu, w takich elementach aranżacji, które będą stanowiły bazę dla pozostałych kolorów. Kolorystyka lokalu, mieszkania będzie więc utrzymana w tonacji stanowiącej jakby tło dla naszego fioletowego. To on będzie zwracał na siebie uwagę i to on będzie tym, do którego musimy dopasować całość, pomimo, że jest tylko fragmentem czy samotnym punktem. Przyda się wtedy znajomość łączenia kolorów, tak żeby nawet w przypadku ciemnych barw, fiolet wciąż przykuwał wzrok.

WNĘTRZA

Intensywne, ciemne fiolety świetnie sprawdzą się w miejscach, w których z zasady panuje półmrok, lub w których przebywamy właśnie wtedy gdy zapada zmrok. Dlatego też proponowany jest do jadalni, sypialni, salonów czy wnętrz publicznych (hoteli, restauracji, klubów). Dodaje zarówno charakteru wnętrzom jak i eleganckiego sznytu. Łączymy go wtedy także z ciemnymi barwami niebieskimi, granatowymi, czarnym, różami. Dodajemy szlachetnych barw, złota, srebra, drewna.

Magdalena Gackowska

  • Zdjęcia: 3dhousedownload.com, Antique Oriental Rugs by Doris Leslie Blau, ArchitectureArtDesigns, artykuł z Bon Appetit Magazine, artykuł z HonestlyWTF, artykuł z lindamerrill.com, artykuł z Si @FrenchByDesign, FresHOUZ, SEEDS, idolza.com, interiorcrisp.blogspot.fr, lodgers.ru, lyonsglass.com, myhome.ru, Rangecookers.co.uk, sarah-janedownthelane.blogspot.com, stockngo.com, Style Estate, the obsessive imagist, pantone